Tiroid bezi boyun ön yüzünde kelebek görüntüsünde endokrin bir bezdir. Tiroid bezindeki tiroglobulin ve iyot yardımıyla tiroid hormonlarının salınması işlemi tiroid bezinden gerçekleşir. Tiroid hormonları fazla salınmaya başladığında çarpıntı, aşırı terleme , ellerde, titreme ve sinirlilik meydana gelir. Bu duruma hipertiroidi denilir. Tiroid hormonları az salınmaya başladığında halsizlik, yorgunluk, kilo alma, saç dökülmesi ,kabızlık ,iştahın azalması, soğuğa tahammülsüzlük kiloda artış meydana gelir. Bu duruma da hipotiroidi denilir.
Hipertiroidinin ve hipotiroidinin çok çeşitli sebepleri vardır. Hipertiroidinin en sık sebeplerini Graves hastalığı, Toksik Multinodüler Guatr ve Toksik Adenom olarak sınıflayabiliriz. Graves vücudun bağışıklık sistemi tarafından oluşturulan antikorlar aracılığıyla saldırıya uğraması sonucu gelişir. Toksik Multinodüler Guatr ve Toksik Adenom tiroid nodüllerinden fazla tiroid hormonu salınmasıyla meydana gelir. Hipotiroidinin en fazla görülen sebebi Hashimato hastalığıdır. Hashimato hastalığı genelde bağışıklık sistemi tarafından oluşturulan otoimmun hastalıktır. Tiroid bezi hastalıklarının çoğu genetik payından dolayı diğer aile bireylerinde de görülme sıklığı artar. Tiroid hastalıklarının teşhisi hastanın şikayetleri ve labaratuvar ve görüntüleme testlerinin bulgularıyla konulur. Labaratuvarda tiroid hormonları ve antikor testleriyapılır. Görüntüleme testlerinde ise tiroid ultrasonografisi ve tiroid sintigrafisi yapılır.
Hipotiroidinin en fazla görülen sebebi Hashimato hastalığında hastalarda genelde tiroid bezinde büyüme vardır. Genellikle simetrik olarak büyür. Fakat asimetrik büyüme de olabilir. Otoimmunitenin sonucu olarak tiroid bezi zamanla harabiyete uğrar ve tiroid bezin de küçülme meydana gelebilir. Genelde tedavi edilmeyen tiroid değişmeden kalabilir ve yıllar içinde tedrici olarak büyüyebilir. Hashimato hastalarında vücudun diğer endokrin bezlerinde de hastalık gelişme riski artar. Bu hastalarda adrenal yetersizlik, tip 1 diabetes mellitus, hipogonadism, pernisiyöz anemi,vitiligo hastalıkları riski artar. Hashimato hastalığında tipik ultrason görüntüsü olur. Hashimato hastalığı ömür boyu sürmektedir. Ve düzenli ilaç tedavisi kullanarak 3 ayda bir kontrolü gereklidir. Gebelik planlayan hashimato hastası bayanlar gebelik öncesi mutlaka endokrinolojiye hekimine başvurup ilaç dozunu ayarlatması gereklidir. Aksi takdirde bebeğin gelişimi olumsuz etkilenebilir.
Tiroid nodülleri tiroid bezi içinde yeralan küresel ve elipsoid yapılardır. Genelde ağrısızdırlar. Nodül sıklığı %30-50’ lere varan oranda görülmektedir. Tiroid nodülleri genelde iyi huyludur. Fakat tiroid kanseri riski açısından değerlendirilmelidir. Ultrason’ daki özelliklerine göre bazı nodüllere biopsi yapılması gerekli olabilir. Biopsi sonucunda kötü huylu kanser şüphesi varsa hasta ameliyat edilmelidir.
Tiroid kanserleri endokrin sistemin en sık görülen kanseridir. Tiroid kanserleri ameliyatla tiroid bezinin alınması sonrası medikal tedavi ve düzenli izlem ile genel olarak çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Tags: ,

dridriskuzu

ÖZGEÇMİŞ Adı ve Soyadı: İdris Kuzu Doğum Tarihi: 30/09/1977 Doğum Yeri: Denizli Akademik Unvanı: Doçent doktor İş Telefonu: 02124086666 Cep Telefonu: 05057756470 İş Adresi: bahçelievler memorial hizmet Hastanesi E-postası: idrisskuzu@gmail.com Bildiği Yabancı Diller (Puan ve Yılı): İngilizce Uzmanlık Alanı: Sağlık bilimleri /endokrinoloji

2 Replies to “Tiroid hastalıkları”

lucky palace casino for ios – Ekim 30, 2018

When some one searches for his necessary thing, therefore
he/she needs to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here. http://www.marathonguide.com/news/newsviewer.cfm?src=http%3A%2F%2FMaxfitmag.com%2F__media__%2Fjs%2Fnetsoltrademark.php%3Fd%3D918.network%2Fdownloads%2F84-lpe88

918kiss credit for new member 2018 – Mayıs 21, 2019

My family every time say that I am wasting my time here at web, but
I know I am getting familiarity daily by reading thes
fastidious posts. http://www.veritassat.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=win88.today%2Fcategory%2Fwithdrawal-by-customers%2F

Add Your Comments

Your email address will not be published.